Udostępnij post:

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Breadcrumbs, inaczej okruszki, nawigacja okruszkowka („breadcrumb trail”) to rodzaj dodatkowego schematu nawigacji. Breadcrumbs mają za zadanie pokazać użytkownikowi danej strony internetowej, gdzie obecnie znajduje się, w którym miejscu strony obecnie przebywa. Termin „breadcrumb” pochodzi z bajki „Jaś i Małgosia”, w której dwójka głównych bohaterów pozostawiała okruszki chleba, aby znaleźć drogę powrotną i wydostać się z lasu.

Breadcrumbs – (nie) zbędne?

Nawigacja okruszkowa może wydawać się czymś zbędnym. Skoro strona posiada menu, po co wdrażać jakieś dodatkowe opcje nawigacji na stronie internetowej? Breadcrumbs to „must have” każdej dużej witryny internetowej. Dlaczego? Breadcrumbs zapewniają użytkownikom danej strony internetowej alternatywną metodę nawigacji. Użytkownik widzi, gdzie obecnie znajduje się w hierarchii strony. Zmniejsza to liczbę kliknięć, kroków niezbędnych do przejścia na inną podstronę w hierarchii, czy chociażby na główną kategorię w witrynie. Breadcrumbs szczególnie sprawdzają się w przypadku witryn, które posiadają więcej niż dwa poziomy w menu, dużą ilość kategorii, ale nie jest to warunkiem. Bez obaw możemy wdrożyć okruszki zarówno w dużym sklepie internetowym, jak i na stronie z usługami. Breadcrumbs pomagają użytkownikowi strony internetowej odpowiedzieć na pytania: „Gdzie ja jestem?”, „Gdzie mogę pójść?”.

Breadcrumbs a SEO

Okruszki (breadcrumbs) są elementem przyjaznym dla SEO. Ułatwiona nawigacja zachęca odwiedzających witrynę do zobaczenia większej ilości stron przed jej opuszczeniem. Zmniejsza się w ten sposób współczynnik odrzuceń. Breadcrumbs są elementem niezbędnym na stronie internetowej przyjaznej SEO. Breadcrumbs muszą wyglądać naturalnie i nie odciągać oprawą graficzną od głównego menu. Wówczas nie uzyskamy zamierzonego efektu. Dobrze zaprojektowane breadcrumbs pozytywnie wpływają na wrażenia użytkownika. Dodatkowo można poprawić swój ranking, wyświetlając menu nawigacyjne w opisie meta.

Najlepsze wtyczki do breadcrumbs (okruszków) na WordPressie

Jeżeli posiadasz stronę internetową opartą o system WordPress, implementacja okruszków (nawigacji okruszkowej) jest prosta. Nie musisz zatrudniać programisty. Wystarczy zainstalować odpowiednią wtyczkę. Najlepsze wtyczki breadcrumbs dla stron na WordPress to:

  • Breadcrumb NavXT,
  • Flexy Breadcrumb,
  • WooCommerce Breadcrumbs
  • Breadcrumb,
  • Yoast SEO. 

Więcej artykułów:

Uncategorized

Breadcrumbs – nawigacja okruszkowa

Breadcrumbs, inaczej okruszki, nawigacja okruszkowka („breadcrumb trail”) to rodzaj dodatkowego schematu nawigacji. Breadcrumbs mają za zadanie pokazać użytkownikowi danej strony internetowej, gdzie obecnie znajduje się,

Czytaj dalej »
Reklama na Facebooku

Reklama na Facebooku czy warto?

Reklama na Facebooku pozwala na stosunkowo tanią reklamę firmy. Możliwość określenia budżetu dziennego i harmonogramu wyświetlania reklam pozwala zachować pełną kontrolę. Tym samym reklama na

Czytaj dalej »

Chcesz wypromować swoją lokalną firmę?

Nie szukaj dłużej i skontaktuj się z nami już teraz"